Yeni Binaların Emlak Vergisi Nezaman Ödenir?

Tarafından   2014

Soru;Yeni Binalar Emlak Vergisinden Ne Kadar Süre Muaftır?Yeni Binaların Emlak Vergisi Nezaman Ödenir?
Oturmak amacıyla mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin, 2.500 Yeni Türk Lirasından az olmamak üzere vergi değerinin 1/4 ü, inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.
Bu binaların, bina apartman ise dairelerin, oturulmak üzere kullanılması şartiyle, satınalma veya sair suretle iktisap olunması halinde de yukardaki muaflık hükmü kalan süre için uygulanır.(Yani iki yaşındaki bir apartman dairesini satın aldığınızda sizin 3 yıl daha emlak vergisi ödemenize gerek yoktur)
Mevcut binanıza ek bölüm yada kat yapılması durumunda, 33 üncü maddenin (1) sayılı bendine göre beyan edilen değerden bu kısma isabet eden değer için, yukarda yazılı muafiyet aynı şart ve süre ile uygulanır.
Binanın, bina apartman ise dairenin, kısmen veya tamamen mesken olarak kullanılmaması halinde bu binaya veya daireye tanınmış bulunan muafiyet bu halin vukubulduğu yılı takibeden bütçe yılından itibaren düşer.

Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu hükümleri dairesinde turizm müessesesi belgesi almış olan Gelir veya
Kurumlar Vergisi mükelleflerinin adı geçen kanunda yazılı maksatlara tahsis ettikleri ve işletmelerine dahil binaları,inşalarının sona erdiği veya mevcut binaların bu maksada tahsisi halinde turizm müessesesi belgesinin alındığı yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.

Yeni Binaların Emlak Vergisi Nezaman Ödenir?” da bir yorum

  1. hüseyin yılmaz

    125 m2 bir dairem var. 2014 yılında bir ev daha aldım 500 m2. bu evin inşaatı halen devam ediyor. tapusunu 2014 temmuz ayında çıkarttık. “Oturmak amacıyla mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin, 2.500 Yeni Türk Lirasından az olmamak üzere vergi değerinin 1/4 ü, inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır.” hükmünden faydalanabilirmiyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir