Tek Dairesi Olan Emekli Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Tarafından   2015

tek-evi-olan emekli-emlak-vergisi-oder-miTek evi olan işçi emeklisi Ramazan Amca bu yılda emlak vergisi ödemeyecek ..Çünkü Ramazan amcanın 200 M2 geçmeyen bir evi ve emekli maaşından başka geliri yok hal böyle olunca ,evinin bulunduğu ilgili belediye ye emlak vergisi ödemeyecek.Eğer önceki yıllar için emlak vergisi ödememiş ise ,geçmiş dönemde ödediği tüm emlak vergisini geri alabilir..
Konuyu detaylı olarak anlatacak olursak;Ramazan amcanın durumunda olan Ali Amca da işçi emeklisi. Eşi Emine Hanım ev hanımı. Ali
Acanın kendi üzerine kayıtlı bir dairesi var. Bunun haricinde yaklaşık 900 metrekare arsa üzerinde 300 metrekare hissesi var. Tek evi olan emekliden Emlak Vergisi alınmadığını duyan Ali Amca. Bu muafiyetten bende evim ile birlikte arsa hissem olmasına rağmen yararlanabilir miyim? Emlak vergisini ödemesem ceza gelir mi diye bize soruyor..

Ali Amcamıza Cevap Olarak: Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek meskeni olan ve emekli aylığından başka geliri olmayanların Emlak Vergisi oranı Bakanlar Kurulu’nca sıfıra indirildiğinden Emlak Vergisi ödemiyor. Gelir getirmeyen arsa ve arazi olması sıfır oranlı Emlak Vergisi uygulamasından yararlanmaya engel değil. Şayet Ali Amcanın dairesinin brüt alanı 200 metrekareyi aşmıyorsa ve emekli aylığından başka geliri yoksa Emlak Vergisi ödemez. Ali Amcanın bağlı olduğunu belediye vergi dairesine başvurarak, ‘Tek Meskeni olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form’u doldurup bir dilekçe ile başvuru yapması yeterli. Ayrıca Ali Amcanın, geçmiş dört yılda aynı şartları taşıyorsa, belediyeye yazılı olarak başvurup, geçmiş dört yılda ödediği vergilerin düzeltme yoluyla iadesini talep ettiğinde geçmiş dört yılda ödediği vergileri geri alabilir.

Tek Dairesi Olan Emekli Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?” da bir yorum

  1. Sami Inal

    Hollanda’da yasiyorum ve KEMER’de kucuk bir yazlik evim (tapulu mulkum) var. Turkiye’de nufusa kayitli oldugum il ANKARA (merkez). Ankara’da kendi evim yok. Ablamin mulku olan ev, ayni zamanda benim de ev adresim oluyor.
    68 yasindayim. Hem Turkiye’de (SGK) hem de Hollanda’da emekli oldum.
    Emlak vergisi odemek zorunda miyim?
    Degilsem, gecmis yillarda odedigim vergileri de geri alabilir miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir