Taksikle Emlak Vergisi Ödeme

Tarafından   2014

Emlak vergisi taksitle ödenebiliyor mu?,Emlak vergisi borcu nasıl taksitlendirilir?
Emlak vergisi yükümlüleri ödemek zorunda oldukları emlak vergisi borcunu taksitlendirilebiliyor. Emlak Vergisi borcunuzu 31 Mayıs’a kadar tek bir seferde ödeyebildiğiniz gibi bir sene içinde son taksiti Kasım ayının sonununda olmak üzere iki eşit taksit halinde de ödeyebiliyorsunuz.
Bunun yanında bir çok mükellefin bilmediği, emlak vergisi ödemelerinde tek mesken indirimi de bulunuyor. Tek bir eve sahip olan gayrimenkul sahiplerinin bu indirimden faydalanabilmeleri için bağlı oldukları belediyeye bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Emlak vergisi tek mesken indirimi dilekçe örneği yazımızda bulabilirsiniz ..

Emlak vergisi tek mesken indirimi dilekçesi:

TEK MESKENİ OLAN ( İNTİFA HAKKINA SAHİP OLANLAR DAHİL ) EMEKLİLERE, DUL VE YETİMLERE AİT FORM

TARİH …./…./….

T.C.

……….. BELEDİYE BAŞKANLIĞI

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum. Gelirim münhasıran aşağıda belirtilen sosyal güvenlik kurumundan aldığım aylıklar ibarettir.

Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2’yi geçmeyen tek meskenimin dışında başka meskenim bulunmamaktadır. Bu meskenim muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıda bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

ADRES

MÜKELLEF

Adı ve Soyadı

( İMZA)

GAYRİMENKULÜN :

Bina Vergisi Sicil No: ………………………….

Belediyenin Adı : ………………………….

Mahallesi : ………………………….

Cadde ve Sokağı : …………………………..

Kapı ve Daire No : ………………………….

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU

T.C EMEKLİ SANDIĞI

BAĞ-KUR

DİĞER SANDIKLAR

Emekli sicil numarası:

Emekli Sandığı sicil numarası:

Bağ-Kur No:

Sandık Sicil No:

200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip, ve yazlık eve sahip olmamak şartı ile, Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar, Emekliler, Hiçbir geliri olmayanlar, Şehit yakınları,Dul ve yetimler ile Gaziler dışındaki gayrimenkul sahipleri emlak vergisi yükümlüsü oluyor. Bu saydığımız kimseler ise emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.Yani yukarıdaki saydığımız şartlardan birine uyuyorsanız emlak vergisi ödemenize gerek yok..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir