Konya Büyükşehir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama Ödeme Sayfası

Tarafından   2014

konya_buyuksehir_belediyesi_emlak-vergisiKonya Büyükşehir Belediyesi Emlak Vergisi borcunuzu internet sistemi üzerinden online olarak sorgulayabilir ve borcunuzu internet üzerinden ödemek için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Yıllık dönemler halinde belirlenen emlak ve konut vergileri ödemelerini isteyen vatandaşlar mevcut sistemin sağlamış olduğu taksit seçeneğini kullanarak iki dönem halinde ödeyebilirler.
İlk ödeme yılın ilk döneminde yapılabileceği gibi ikinci ödemede yılın son çeyreğine denk gelen kasım ayının belli dönemlerinde yapılabilir. Yeni ev alan vatandaşlar almış oldukları evi bağlı bulundukları belediyeye emlak vergisi bildirimi ile bildirmeleri gerekmektedir.
Emlak vergisinin ilk taksiti 31 Mayıs da son taksidi ise 1 Aralıkta sona erecek.Unutmamak için  Konya Büyükşehir Belediyesi  emlak verginizi şimdiden ödeyebilirsiniz.Emlak vergisi niye bu kadar fazla diye şaşıranlar olabilir. 4 yılda bir gelen beyanname dönemi yüzünden emlak vergilerini zamlı olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz.

konya_buyuksehir_belediyesi_emlak-vergisi-sorgulama

emlak vergisi borcunuzu sorgulamak için tıklayınız…

Emlak vergisi tüm konut sahiplerini ilgilendiren bir vergi çeşitidir. Herşeye zam yapıldığı gibi maalesef emlak vergisine de çeşitli dönemlerde zam yapılmaktadır. Emlak ve konut vergisini zamanında ödemeyen vatandaşlar ödemedikleri vergi tutarlarına düzenli olarak yapılacak zamlardan etkilenmektedir.
Emlak Vergisi nedir? Ne için emlak vergisi alınır? Emlak Verginiz ne kadar?Emlak Vergisi borcu sorgula. Emlak Vergi borcunuz olup olmadığını kontrol etmek için haberimize tıklayın. Emlak Vergisini ödemezseniz ne gibi cezalar uygulanıyor? Emlak Vergisi ödeme işlemleri nasıl yapılır? Emlak Vergisi ödeme son günü ne zaman? İnternet üzerinden emlak vergisi ödemesi mümkün mü? Vergi borçları ve emlak vergisi ile ilgili düm detaylar emlakvergisisorgulama.net’de (Emlak Vergisi Sorgula)
Emlak Vergisinin Kapsamı Nedir?
1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan vergi mükellefleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?
Emlak vergisi ödeyecek kişilerin bağlı bulundukları belediyelerin emlak servislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Emlak Vergisi Bildirimi Nasıl Yapılır?
Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa,arazi,bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden veya internet sitelerinden temin edebilirler.

Emlak Vergisi Beyannamesi İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Emlak bildirimi için;
tapu fotokopisi,
binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,
binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,
vergi numarası ve T.C. kimlik numarası
ile müracaat edilmelidir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenmektedir ?
Emlak vergisi;
1. taksiti Mart-Nisan-Mayıs ayının sonu,
2. taksiti Kasım ayının sonuna kadar 2 eşit taksitte ödenir.
(İsteyen mükellefler vergilerinin tamamını 1. dönemde ödeyebilirler)

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?
Gayrimenkullere (arsa,arazi,mesken ve işyeri) ait vergi ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır.
Vergi oranları arsalar için %0.6, araziler için %0.3, meskenler için %0.2 ve işyerleri için %0.4’ dür.
Not : Oranlar binde olarak okunur.

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Cezası Nedir?
Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 Sayılı Kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Örneğin bu oran 2006 yılından itibaren aylık gecikme cezası %2,5 olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisini İndirimli Ödeme Koşulları Var mıdır? Varsa koşulları Nelerdir ?
Emlak Vergisin indirimli olarak ödenebilir.
Başvuru sahibi emekli veya hiçbir geliri yok ise bu kişinin yalnızca bir konutu varsa bu konutunu sadece oturma amaçlı kullanıyorsa emlak vergisinin 8. maddesine göre indirimli olarak ödeyebilmektedirler.
İndirimli verginin uygulanabilmesi için mükellefin indirim ile ilgili müracaat formunu doldurmaları gerekmektedir.

Emlak Bildirimi Zamanında Verilmezse Ne Yapılmalıdır?
Vergi dairesinde tapu alış tarihi ve satıcının bildirimde bulunup bulunmadığını göz önüne alarak gerekli işlemi yapılır. Eğer cezai durum sözkonusu ise .Emlak Vergisi Kanunu’nun 376. Md. göre dilekçe verilerek ceza indiriminden yararlanılır.

Emlak Devri Söz Konusu İse Ödeme Kimin Tarafından Yapılır?
Emlak vergisi borcu var ise ödenmeli, o yıl için emlak asgari rayiç değerinin emlak vergi dairesinden öğrenilerek tapuda devir işlemi bu değer üzerinden yapılmalıdır.
Satılan daire, işyeri, arsa veya arazinin emlak beyanının satan kişinin üzerinden düşülmesi için ilgili belediyeye dilekçe vermek gerekmektedir.
Emlak satıldığı yıl itibariyle satılan yerin vergisi satan kişiye aittir.

Ölen Kişi Emlak Vergisi Verir mi? Varisler Ne Yapılmalıdır?
Ölen kişi bildirimde bulunmamış ise varisler üç ay içerisinde bulundukları taktirde cezai işlem uygulanmaz,ancak ölüm tarihinden üç ay sonra varisler tarafından bildirimde bulunulmaz ise her varis adına ayrı ayrı ceza uygulanır ve takibi vergi ziya, vergi ve gecikme cezası da alınır.
Emlak Vergisinde Müteselsil Sorumluluk Nedir?
Bildirimi verilmemiş bir gayrimenkulün vergiden alıcı ve satıcı müteselsilen sorumludur.Kişinin aldığı gayrimenkulün bildirimi satıcı tarafından verilmemiş ise vergi dairesi,alan kişiden geriye dönük vergi ve cezaları alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir