Güngören Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama Ödeme Sayfası

Tarafından   2014

gungoren-emlak-vergisiGüngören Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Ödeme için giriş ve üyelik işlemleriyle uğraşmadan Sicil Numaranız ile ,yada bilmiyorsanız T.C Kimlik numaranızla hızlıca borçlarınızı ödeyebilirsiniz..İstanbul Güngören Belediyesi sınırları içinde ev ,arsa, işyeri olan emlak vergisi mükellefleri emlak vergisi borçlarını belediyenin resmi sorgulama sayfasından yapabilir ve kredi kartıyla borçlarını ödeyebilir.Her türlü soru ve sorunlarınz için belediyenizi arayınız..

Güngören Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama Sayfası için TIKLAYINIZ
gungoren-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama-odeme

Güven Mahallesi Marmara Caddesi Belde Sokak No:38
Güngören İstanbul
Tel: 0 212 449 55 00 (Santral)
Faks: 0 212 553 79 95
Diğer Vergi Ödeme ve Öğrenme Yöntemleri

Telefon Belediyeciliği 0800 219 65 19 hatlı telefon ile Belediyemiz internet hizmetinden faydalanamayan vatandaşlarımız için bilgilendirici telefon hizmetine başlanmıştır. Bu hizmetimiz ile vatandaşlarımız telefon ile vergi borçlarını Öğrenmekte ve isterlerse faks ile borç dökümlerini alabilmektedirler. Ayrıca şikayet ve Önerilerle ilgili bölüm ile belediyemiz hizmetleri ile ilgili bilgilendirici bölüm bulunmaktadır.

T-belediyecilik hizmetlerinde şu anda üç bölüm bulunmakta. Belediyenin hizmet hattını arayan vatandaşlar; vergi borçlarını öğrenebiliyor, bilgi hattından gerekli bilgiler alabiliyor ve şikayet-öneri kısmından belediyeye ilçeyle ilgili görüşlerini aktarabiliyorlar.
Banka Hesap Numaraları: Vakıfbank Merter Şb. TR840001500158007293656477
Posta Çeki Hesap Numarası: 111282
Emlak Vergisi Beyannamesini doldurmadan ve emlak vergisi ödemeden önce mutlaka okunması gereken kısa etkili emlak vergisi klavuzu …
– Konutlar için yıllık emlak vergisi tutarı konut rayiç bedelinin binde iki’si dir.
– İşyerleri için yıllık emlak vergisi tutarı işyeri rayiç bedelinin binde dört’ü dür.
– Arsalar için yıllık emlak vergisi tutarı arsa rayiç bedelinin binde altı’sı dır.
– Araziler için yıllık emlak vergisi tutarı arazi rayiç bedelinin binde iki’si dir.
– Mesken olarak kullanılan dairelerin vergi değerini 1/4′ü inşaatın bitim tarihini takip eden yıl başından itibaren beş yıl süre ile geçici muafiyetten faydalanır.
-Arazilerin vergi değerinin 250 YTL’si vergiden müstesnadır.
-Türkiye sınırları içinde 200 m2.yi geçmeyen tek meskeni olanlarda, gelirleri sadece kanunla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, şehitlerin, dul ve yetimlerinin hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin vergi oranı sıfırdır. (Vergiden istisnadır.) Hiçbir geliri olmadığını belgelemek için ikametgahının bulunduğu yer Vergi Dairesinden gelir vergisi mükellefi olmadıklarına ve T.C Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumundan aktif sigortalı olmadıklarına dair belge alarak Belediye vereceklerdir.
-Binaların emlak vergisine esas asgari m2 değeri her yıl Maliye Bakanlığı ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca müşterek olarak tespit edilir.
-Arsa ve arazilerin asgari beyan değeri ise genel beyan döneminde Vergi Usul Kanununa göre oluşturulan takdir komisyonlarınca tespit edilir.
-Emlak vergisi beyannamesi mevcut bina arsa ve arazilerde 4 yılda bir genel beyan döneminde mükellefler tarafından yenilenmez, bu işlemi Belediye kendiliğinden yapar. Yeni biten binalarla yeni oluşan arsa ve arazilerin beyannameleri bittiği veya oluştuğu yıl içinde verilir.
– Emlak vergisine esas Yeni beyanların değerleri beyannamenin verildiği yılın rayiçlerine göre hesaplanır.
-Önceden verilen beyanların takip eden yıllardaki değerleri her yıl Maliye Bakanlığınca tespit edilen yeniden değerlendirme oranının yarısı kadar arttırılarak hesaplanır.
– Emlak vergisi, birinci taksiti Ocak – Mayıs ayları arasında, ikinci taksiti ise Ocak – Kasım ayları arasında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Dileyen mükellef tümünü birinci taksit döneminde veya daha önce de ödeyebilir.
– Emlak vergisini zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 sayılı kanun hükümlerine göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır.
– Emlak vergisi beyannamesi için tapu fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, binalar için yapı kullanma izni fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak, bina, daire veya işyeri numarası), beyan sahibinin ikamet ve işyeri adresi varsa vergi numarası ve o yıl için belirlenen miktarda damga pulu ile birlikte Belediye Gelir servisine başvurmalıdır. Emlak Vergisi Beyannameleri Belediye gelir Servisinde bilgisayar ortamında ücretsiz olarak doldurulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir