Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

Tarafından   2015

emlak-vergisi-son-odeme-tarihi
Emlak vergisinde son ödeme tarihi 1 Haziran olarak açıklandı. Belediyelere ödenen emlak vergisinin ilk taksitinin son ödeme tarihinin 1 Haziran olduğu bildirildi.
Emlak, ülkemizin en önemli yatırım araçlarından biri. 2015 yılında emlakta vergiler el yakacak derecede arttı. Bu yüzden alıcılar, ev alırken bir kez daha düşünüyor.

YÜZDE 5 ORANINDA ARTIŞ!

Emlak değerlerinde 2014 yılında yüzde 3,94 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı 2015 yılı için yüzde 5 olacak. Örneğin, emlak vergi değeri 120.000 TL olan bir evin 2015 için esas olan değeri 126.066 TL olacağı belirtildi. Bu nedenle vergisi de geçen yıla oranla yüzde 5 oranında artış gösterecek.

Her yıl Mayıs ve Kasım aylarında 2 taksit halinde belediyelere ödenen emlak vergileri, yatırımın cazibesini zorlar hale geliyor. Alımı teşvik eden devletin bu konuda ılımlı davranması ve koşan sektördeki rüzgarı demoralize edici, genel ekonomik politika ve çelişen uygulamalarla kesmemesi gerektiği belirtildi.

BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNE SAHİP İLLER İKİ KATI VERGİ ÖDEYECEK

Büyükşehir statüsüne sahip illerde yaşayanlar, diğer illerin iki katı oranında emlak vergisi ödeyecek. Emlak vergisi ilk taksidinin son ödeme tarihi ise 01.06.2015. Bu yeni uygulamanın, özellikle de yeni kalkınmakta olan bu illeri olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.emlak-vergisi-sorgulama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir