Emlak Vergisi Muafiyeti 2015-2016

Tarafından   2014

Emlak Vergisi Muafiyeti ile ilgili bilmedikleriniz Kimler emlak vergisi ödemek yükümlülüğünde değil?Emlak vergisi muafiyeti kaç ev için geçerli?Emlak Vergisi Muafiyetten yararlanmak için hangi belgeleri ibraz etmek gerekiyor? daha birçok soru ve cevabını sizler için araştırdık..İşte emlak vergisi muafiyetinde bilmedikleriniz;
Herkezin bildiği gibi yasal olarak sahip olunan bina ve arsalar için belediyelere ödenmesi gereken Emlak Vergisi’nin ilk taksitinin ödenme süresi 31 Mayıs ikinci taksit ise 30 Kasım mesai saati bitiminde sona erecek. Bu tarihin geçirilmesi durumunda mükellefler gecikme emlak vergilerini zammı ödemekle yükümlü olacaklar.
Bazı emlak vergisi mükelleflerinin ise emlak vergisi ödemesine gerekmiyor. Hatta daha önceki yıllarda bilmeden ödenmiş olduğu emlak vergilerinin geri alınması bile mümkün.Nasıl mı?.. Sıfır oranlı emlak vergisi hakkı olduğunu bilmeyip gereksiz yere ödeme yapan Emine Hanım ödediği tutarları nasıl geri alabilir?
11/04/2011 tarih ve 006.01-258 sayılı Maliye Bakanlığı’nın Özelgesi’nde belirtildiği üzere; indirimli bina vergisinden yararlanabilmek için verilmesi gereken bildirimde bir süre öngörülmediğinden düzeltme zamanaşımı süresi (5 yıl) dikkate alınarak geçmişte fazladan ödenen bina vergisinin geri alınması mümkündür. Bunun için mükellefin, belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep etmesi gerekmektedir.
Kimler emlak vergisi ödemek yükümlülüğünde değil?
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nda hem bina vergisi ve hem de arazi vergisi için, bu vergilerden muaf olanlar sayılmış.
Özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyelere, köy tüzel kişiliğine, kanunla kurulan üniversitelere ve Devlete ait binalar; kamu menfaatlerine yararlı derneklere ait binalar, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait binalar, zirai üretim amaçlı kullanılan binalar gibi pek çok gayrimenkul için emlak vergisi ödenmesi gerekmiyor.
Yukarıda saydıklarımızın dışında emekliler, hiç gelirleri olmayanlar ve özürlüler ile gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimlerinin de belli şartlarda emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Daha doğrusu bunlar için vergi oranı Bakanlar Kurulu’nca sıfır olarak belirlenmiş. Bakanlar Kurulu bu oranı değiştirene kadar, sayılan kişilerin emlak vergisi ödemesi gerekmiyor.
İbrahim Amca Soruyor ”Kaç ev için emlak vergisi muafiyetinden faydalanılabilirim?
İbrahim Amca ;Yukarıda sayılan kişilerin emlak vergisi ödememesi için Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek evinin olması gerekiyor. Hisse ile bile olsa, birden fazla evi,dairesi,yazlığı,kışlığa sahip olanlar açısından bu muafiyet uygulanamıyor.
Ali Bey soruyor ; Ben SGK emelklisiyim Emlak Vergisi Muafiyetinden yararlanabilmek için hangi belgeleri nereye ibraz etmem gerekiyor?
Taşıyan kişilerin ilgili Belediye’ye gidip durumlarını bildirmeleri yeterli. Ayrıca, kendilerinden bilgi ve belge istenemeyecek.
Hiçbir geliri olmayanlar ile emeklilerin bir tek evlerinin olması durumunda emlak vergisi ödememeleri için “hiç geliri olmamak” ifadesinden ne anlamak gerekir?
Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılabilmesi için; hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri, faiz ve temettü geliri veya benzeri türde bir gelirin olmaması gerekmektedir.
Ancak 2015yılı için 25.000.-TL’yi geçmeyen her türlü menkul sermaye iradı gelirleri (faiz geliri, borsa kazançları, devlet tahvili gelirleri vs.) olanların bu gelirleri dikkate alınmayarak diğer koşulların sağlanması halinde emlak vergisi ödememe hakkından yararlanacaktır.
Hiç bir geliri olmayanlar ile sadece emelklilik aylığı ile yaşamını sürdüren emeklilerin eşlerinin geliri ya da gayrimenkulü olması durumunda sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilecekler midir?
Sıfır oranlı emlak vergisi, şartları taşıyan emekli, dul, yetim veya gazi ile şehitlerin dul ve yetimlerine sağlanmış bir imkân olup bunların eşlerinin durumunun önemi yoktur. Eşlerden birinin adına kayıtlı birden fazla gayrimenkulün bulunması, diğer eşin indirimli bina vergisi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmez.
Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri için de geliri bulunmama şartı geçerli mi?
Hayır. Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin bina vergisi indiriminden yararlanabilmesi için herhangi bir faaliyet veya gelir şartı aranılmayacak, bunlar her hal ve takdirde bina vergisi indiriminden yararlanacaklardır.
Selim Bey Almanya’dan emekli olduğunu ve emlak vergisi muafiyetinden nasıl yararlanabilirim diye soruyor genel olarak soracak olursak Yurtdışından emekli olan gurbetciler yada yabancılar Türkiye’de 200 m2’den küçük tek evi olması halinde sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilir mi?
Selim Bey ve diğer yurtdışı emeklileri sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamazlar. Bu imkândan faydalanabilmek için Türkiye’de kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (Emekli Sandığı, Bağkur, SSK -bugünkü adıyla SGK) emekli olmuş olmak şarttır. Nitekim, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilmiş 22/02/2012 tarih ve 637 sayılı özelgede de bu husus belirtilmiştir.
Ayşe Hanım kendi evinde değilde çoçuklarıyla oturmakta olduğunu, Sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilmek için evde bizzat oturuyor olmam şart mıdır? diye sormuş.
İndirimli vergi oranının uygulanması için ilgili meskende bizzat oturma şartı aranmamaktadır. Bu nedenle, sahip olduğu büyüklüğü 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni boş tutan, kiraya veren veya bedelsiz olarak bir başkasının kullanımına bırakarak başka bir konutta kirada oturanlar da diğer şartları taşımaları kaydıyla indirimli vergi oranından faydalanabileceklerdir. Kiraya verilen evin kira gelirinin, kiralanan ev için ödenen kira tutarından fazla olmasının önemi yoktur.

Mehmet Bey ve eşinin birer evi olması, birinde oturulup diğerinin kiraya verilmesi durumunda Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilecekler mi?
Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunan emekli eş ile hiçbir geliri olmadığını taahhüt eden ev hanımı diğer eşin birer adet eve sahip olması durumunda; eğer evlerden birinde ikamet edilip diğer ev kiraya verilirse kiraya verilen evin kira getirisi dolayısıyla emlak vergisi ödenmesi gerekir.
Bu yıl emekli oldum benim için sıfır oranlı emlak vergisi ne zaman başlar?
Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilirler.
Toplamı 200 m2’den büyük hisseli konutta hisse başına 200m2’den az yer isabet ederse sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanılabilir mi?
Hayır, faydalanılamaz. Sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasında konutun toplam büyüklüğünün 200 m2’den az olması gerekiyor. Konut 200 m2’den büyükse kişi başı daha az hisse düşse bile hiçbir hissedar sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamaz.
Kat irtifaklı arsa tapusu olan ev için sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanılabilir mi?
Evet, faydalanılabilir. Sıfır oranlı emlak vergisi için, binaya ait iskân belgesinin alınması şartı yoktur.

Emlak Vergisi Muafiyeti 2015-2016” da bir yorum

 1. yaşar öztürk

  muafiyeti kalktımı2006 yılında emekli oldum.Babamın vefatıyla Aralık 2007 den itibaren adıma çeşitli yerde gayrımenkuller mevcut Konya ikamet etmekteyim adıma bir tane evim oldugundan baglı bulundugum selçuklu belediyesine dilekçe vererek 2006 yılında beri emlak vergisi ödemiyorum.Benim sorum Konya-çumra ilçesinde 405 m2 arsa Konya-Çumra ilçesine baglı okcu kasabasnda 7.000 m2 tarla okcu kasabasındaki Belediye yeni yasa göre kapanıp çumra kazasına baglandı ayrıca dinlendik köyü(Mahallesinde) 45.000 m2 tarlam var 405 m2 arsa ile 7.000 m2 tarlamın vergilerini ödemekteyim benim sorum ödemedigim evim için vergisini ödecekmiyim emeklilik muafiyeti kalktımı

 2. asuman şen

  Benim iki emekli maaşım var bir evim var o evi oğluma verdim otursun diye kendim içinde bir ev daha aldım kredi ile şimdi bu şartlarda ben iki eve emlak vergisi verecekmiyim

 3. Hilal duman

  Ben devlet memuruyum,babamdan kalan bir evim var.babam öleli 20 yıl olmak üzere.emlak muafiyetinden yararlanabilir miyim?

  1. CAFER

   MAALESEF FAYDALANAMAZSINIZ MUAFİYETTEN EMEKLİLER HİÇ BİR GELİRİ OLMAYANLAR ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER FAYDALANABİLMEKTEDİR.

 4. aysun

  iyi günler.biz evi aralık 2014 yılında aldık.belediyeye emlek beyanında bulunmadık herhangi bir cezası varmı.ayrıca daire kat irtifakı emlak vergisinden muaf oluyormuyuz.

 5. NACİ SAVLIK

  ben emekliyim kendi evimde değil başka bir yerde kirada oturuyorum kendi evim kirada emlak vergisi verecekmiyim

 6. Mehmet erkoçak

  Memur emeklisiyim. Emekli ikramiyem ile 2010 yılında bir ev satın aldım . geçen yıl emekliler için vergi muafiyeti olduğunu öğrendim. Gerekli yerlere başvurdum. Benim evimden başka hiçbir gelirim ve gayrimenkulüm olmadığını biliyordum. Tapu müdürlüğüne başvurduğumda babama ait bir tarlamızdan bütün mirasçılara 188.93 m2 lik bölüm miras kalmış olup ana tarla satılmış ve kalan bölümden benim hisseme düşen toplam 10.12 m2 lik alan olduğunu gördüm. Bu durum tapu kayıt örneğinde sabittir. Bu kadarlık (10.12 m2) ikinci servetimden dolayı bina vergisi ödemek mecburiyetindeyim. Bunun bir açıklamasını bekliyorum.

  1. CAFER

   BABANIZDAN KALAN TARLANIN ÜZERİNDE EV YOKSA TABİ O KISIMDA TİCARİ İŞLETME YOKSA ZİRAİ FAALİYETTE BULUNULMUYORSA MUAFİYETTEN FAYDALANABİLİRSİNİZ.

 7. İsmail Ekim

  S.s.k emeklisiyim bir dairem var vergi muafiyetim vardı.Belediyeden tebligat geldi senin üç yerde zeytinliğin var diye muafiyetimi iptal ederek beni geriye dönük cezalı vergi borcu var diye borçlandırmış.Benim zeytinlerden bilgim yoktu araştırdığımda ölen bir akrabamdan 54 kişinin hisseli üç metre burda beş metre ordan 70 metre kare yere hissedarım yerler kayıp satılmıyor terk edilmiyor bahişlamak istesem kimse kabul etmiyor benim bunlardan bir kuruş gelirim yok bu durum benim muafiyetimi etkilermi ben çıkarılan borcu ödeyecekmiyim bilgilendirirsiniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir