Dükkan Sahipleri Nekadar Emlak Vergisi Ödeyecek? Emlak Vergisi Oranları 2015

Tarafından   2014

Dükkanların emlak vergisi nasıl hesaplanır?Dükkan için emlak vergisi oranları nekadar?Dükkan emlal vergisi nasıl ödenir?
Emlak vergisini yalnız ev,arsa için değil dükkan sahiplerinin de ödemesi gerekiyor.Emlak vergisi bilindiği gibi Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için yasal sahipleri tarafından ödeniyor.Ev ve arsa için ödenecek emlak vergisi bedeli, taşınmazın çeşitine göre farklı oranlarda hesaplanıyor. Peki, dükkan için emlak vergisi ne kadar?Dükkan sahipleri ne kadar emlak vergisi ödeyecek?
Dükkan emlak vergisi oranları 2015:
Dükkan için hesaplanan emlak vergisi oranları, diğer taşınmaz malların emlak vergi oranlarında da olduğu gibi büyükşehir sınırları içindeyse % 100 artırımlı olarak uygulanıyor.

Büyükşehirlerde dükkan emlak vergisi oranları;
Binalarda bulunan (işyeri/ofis) – Binde 4
Normal yörelerde dükkan emlak vergisi oranları;
Binalarda (işyeri/ofis) – Binde 2

Dükkanların emlak vergisi nasıl hesaplanır?
*** Büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde yer alan 100 bin TL’lik değere sahip dükkanın emlak vergisi oranı binde 4’tür. Buna göre söz konusu bina için ödenecek emlak vergisi bedeli 400 TL’dir.
*** Büyükşehir belediyesi sınırları dışında normal yöre sınırları içerisinde yer alan 100 bin TL’lik değere sahip bir binanın emlak vergisi oranı binde 2’dir. Buna göre söz konusu bina için ödenecek emlak vergisi bedeli 200 TL’dir.
Dükkan emlak vergisi nasıl ödenir?
Belediyenin e-belediye sistemibulunuyorsa, ödemeler internet üzerinden kredi kartıyla online bir şekilde yapılabiliyor.Gayrimenkul şehir dışında ise bu gayrimenkulün vergi ödemesi, tüm belediyelerden PTT Havalesi ya da belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarası yazılması şartıyla ödenebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir