Çevre Temizlik Vergisi Nedir? Kiracı ÇTV Öder Mi?

Tarafından   2015

cevre_temizlik_vergisi_2016_2017

İndirimli Çevre Temizlik Vergisi için tıklayınız..

Çevre Temizlik Vergisi Nedir? Çevre Temizlik Vergisini kimler öder?Çevre Temizlik Vergisi Ne zaman Ödenir?

Her yıl Çevre Temizlik Vergisi ödemeleri iki taksit şeklinde ödeniyor. İlk taksitler Mart-Nisan ve Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilirken ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında yapılıyor.ÇTV ‘sini ilgili gayrimenkülü kullanan emlak vergisini ise ilgili gayrimenkulün sahibi tarafından ödenir.

Konut,işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödenmesi gereken vergilerden biri olan Çevre Temizlik Vergisi, belediyelerin sunduğu temizlik hizmetleri için ödeniyor.

Peki Çevre Temizlik Vergisi’ni kimler öder ? Tabii ki bunun yanıtı durumlara göre değişiklik gösteriyor. Çevre Temizlik Vergisi’nde mal sahibi sorumlu sayılmıyor.

Çevre Temizlik Vergisi ilgili malın kullanıcısı tarafından ödeniyor. Örneğin bir daireniz var ve içinde kiracı var. Bu durumda ev sahibi değil kiracı vergiden sorumlu oluyor.

Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinde aslında yapmanız gereken herhangi bir şey yok. Yani PTT, ATM ve diğer ödeme seçeneklerinden ziyade meskenler için su faturasına yansıyan bir vergi türü.

Ancak söz konusu yapı konut değilse belediyede ödemeler yapılıyor. Konutlarda Çevre Temizlik Vergisi, su tüketim miktarı esasıyla yapılıyor. Metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş ve diğer belediyelerde ise 20 kuruştan hesaplanıyor.

Öte yandan belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.

Eğer boş bulunan ve hiçbir şekilde kullanılmayan işyerleri için ise Çevre Temizlik Vergisi’nden muaf olunuyor. Ancak bunun için de belediyeye bildirmek şart.

İŞYERİ ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ HAKKINDA DETAYLAR:

İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde aşağıdaki tarifelere göre uygulanacak.cevre-temizlik-vergisi-kac-para

– Büyükşehir Belediyeleri Dışındaki Belediyelerde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisi

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer alıyor.

– Büyükşehir Belediyelerinde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisicevre-temizlik-vergisi-ne-kadar

2464 sayılı Kanunun mükerrer 44’üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre, büyükşehir belediyelerinde çevre temizlik vergisi, diğer belediyelerde uygulanan çevre temizlik vergisi tutarları yüzde 25 artırılarak hesaplanacak. Buna göre büyükşehir belediyelerinde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer alıyor.

– İndirimli Çevre Temizlik Vergisi Uygulamasıindirimli-cevre-temizlik-vergisi-oranlari

Belediye Gelirleri Kanunu’nun mükerrer 44. maddesinin 12. fıkrası ile 2005/9817 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 7. maddesine göre; konut, iş yeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirtilen tutarlar; büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5000’den az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanacak.

Çevre Temizlik Vergisi Nedir? Kiracı ÇTV Öder Mi?” da bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir