Aladağ Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama Ödeme

Tarafından   2016

Adana Aladağ Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ,Aladağ Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama Ödeme,Aladağ Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama ,Aladağ Belediyesi Çevre Temizlik  Vergisi Sorgulama Ödeme İşlemleri bilgilendirme sayfası..
adana-aladag-belediyesi-emlak-vergisi
Aladağ Belediyesi
Adres:Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 Aladağ Adana Türkiye
Telefon: 0 322 591 20 18
Faks: 0 322 591 20 06

Emlak Vergisi iki taksit şeklinde her yıl ödeniyor. İlk taksit ödemeleri mart ayında başlıyor mayıs ayı sonuna kadar ödenebiliyor.Yapılan değişiklikle 1986 yılından beri belediyeler tarafından alınan bu vergi, gayrimenkul taşınmaz sahipleri tarafından ödeniyor. Kiracı durumunda taşımmazları kullananlar bu durumdan mükellif değil.Emlak vergisinin zamanında Ödenmemesi halinde ise taşınmaz sahibi gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor.

YENİ İNŞA EDİLEN BİNADA EMLAK VERGİSİ NE KADAR?

Konut aldığını bina yeniyse eğer 5 yıl süre ile “geçici muafiyet” uygulaması yapılıyor. Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.
aladag-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama
KAR İRTİFAKLI EVİN EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

GİB 07.08.2012 tarih ve 1.22.6618-2457 sayılı özelge gereğince kat irtifakı olan gayrimenkuller için arsa değil, bina vergisi (yani ev, büro ve dükkân vergisi) ödeniyor.

* Kat irtifakı inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde satın almayı planladığınız dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Yani; inşaatı başlamamış ya da inşaat halindeki konut için müteahhit ile daireyi satın alan arasında yapılan anlaşmadır.

İŞYERİ OLARAK KAYITLI OLAN BİR EVİN EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Eğer tapuda satın aldığınız konut işyeri olarak görünüyorsa işyeri emlak vergisi ödemek zorundasınız. Ancak bunu düzeltmeniz gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ:

1 Mart tarihinde başlayacak Emlak Vergisi ödemeleri 31 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

* Eğer emlak vergisi muafiyetiniz hakkında bilginiz yoksa ve emlak vergisi ödemesi yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade ediliyor. İade için belediye yaptığınız müracaatların sonunda düzeltilme yapılmaması ya da 60 gün içinde dilekçeye yanıt verilmemesi sonucunda Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi veriliyor. Belediye Başkanlığı’ndan 60 gün içinde yanıt gelmez ya da olumsuz yanıt gelirse takip eden 30 gün içinde vergi mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir