2016’da Yeni Ev Alanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Tarafından   2015

yeni-bina-emlak-vergisi-2016

sıfır binanın emlak vergisi ödenir mi?yeni alınan evin emlak vergisi ödeneir mi?Emlak sektörünün baş döndüren bir hzla büyüdüğü ülkemizde, her geçen gün yeni bir konut proJesi ile karşılaşıyoruz.Yeni binaların özellikleri ,konforu ve ödeme ya da fiyat avantajlarını eski konutunuzu satıp hali hazırda biraz birikim veya kredi ile yeni konut almak artık olağan oldu.

İçinde bulunduğumuz 2016 yılı içinde yeni ev alanların emlak mükellefiyetleri, konutu aldıkları tarihten itibaren belediyenin vereceği emlak beyannamesinden sonraki üç ay içinde başlıyor.Yalnız sıfır binadan alınan konutlar hariç.Yani yeni binanın beş yıl emlak vergisi ödenmiyor.

Emlak vergisi tek seferde ödenebileceği gibi, İki eşit taksitle de ödeme yapılabiliyor.2016 emlak vergisinin ilk taksiti Mayıs ikinci taksit dönemi Kasım ayına denk geliyor.Emlak vergisi ödeme noktaları belediyeler ve banka vezneleri olduğu gibi artık interneettende yapılabiliyor.Bunun için belediyenizin E-belediye hizmetinden faydalanarak emlak verginizi ödemeniz mümkün. Mükellefllerin Emlak vergisini zamanında ödemeyi ihmal etmemekte fayda var. Ödemesi geciken emlak vergilerinde her ay için gecikme zammı oranı 1.40.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir